Keby radšej horelo

Česko, 2022, 90 min.

Réžia:
Adam Koloman Rybanský

Scenár:
Adam Koloman Rybanský, Lukáš Csicsely

Kamera:
Matěj Piňos

Strih:
Alan Sýs

Hrajú:
Miroslav Krobot, Michal Isteník, Anna Polívková, Jiří Vymětal, Marek Pospíchal, Albert Čuba, Vladimír Škultéty a ďalší

Hrali sme:
2022

Zbor dobrovoľných hasičov musí čeliť úplne inej výzve, než akou je obyčajný požiar. Obyvatelia jednej českej dediny sa pripravujú na Veľkú noc. Jarmok je v plnom prúde, chlapi pred krčmou komentujú zelené pivo a nebezpečenstvo chemtrails, keď vtom oslavy naruší dodávka, ktorá narazí do fontány na námestí. Vodičovi sa podarí zmiznúť, no všetkým je jasné, že išlo o teroristický útok. Bezpečnosť celej obce teraz závisí od hasičov, od ich odhodlania a obetavej práce. Náčelník požiarnického zboru a jeho zástupca sú celoživotní priatelia, sú ako otec a syn, mentor a jeho študent. Spolu s ostatnými hasičmi sa púšťajú do pátrania po páchateľovi a okrem toho musia zabezpečiť hladký priebeh veľkonočných sviatkov. Pre náčelníka celý incident znamená nebývalú vzpruhu, stáva sa hrdinom okamihu. Jeho zástupca je však trochu neistý: s manželkou čakajú dieťa a on po prvýkrát v živote zažíva, čo to znamená mať prehnaný strach o rodinu. Má dobré srdce, len príliš verí všetkému, čo mu ľudia povedia a čo nájde na internete. Napokon by bolo azda pre všetkých lepšie, keby radšej horelo… Film Keby radšej horelo mal svetovú premiéru na prestížnom filmovom festivale Berlinale.

Adam Koloman Rybanský (*1994) – absolvent katedry réžie na pražskej FAMU. Zaujal už krátkymi študentskými filmami, jeho bakalársky film Přátelské setkání nad sportem (2017) bol nominovaný na Cenu Magnesia pre najlepší študentský film a premietal sa na viacerých medzinárodných festivaloch. Nomináciu na Cenu Magnesia získal aj jeho nasledujúci film Home Sleep Home (2018). Vo svojej tvorbe sa zameriava predovšetkým na zobrazenie života obyčajných ľudí a často pracuje s nehercami. Jeho celovečerný debut Keby radšej horelo je zároveň jeho magisterským filmom.

Program
2. 8. 2022 21:00
Bratislava (Tyršák - Tyršovo nábrežie)
Oznamy
11. 6. 2023
Kinematograf 2023
22. 9. 2022
Dvadsiata sezóna za nami
5. 9. 2022
Bažant Kinematograf na 17. MFF Cinematik
16. 6. 2022
Leto 2022 = 20. sezóna Bažant Kinematografu
3. 9. 2021
Bažant Kinematograf na 16. MFF Cinematik
17. 6. 2021
Premietame bezpečne
7. 9. 2020
Bažant Kinematograf na 15. MFF Cinematik v Piešťanoch
21. 8. 2019
Ďalšia magioplážová sezóna za nami

Kinematograf ďakuje dlhoročnému generálnemu partnerovi

Milí priatelia,
po 20 úžasných filmových sezónach sa skončila spolupráca s naším generálnym partnerom spoločnosťou Heineken Slovensko, a.s.
Dve desaťročia podporovala naše filmové potulky po Slovensku a vďaka značke Zlatý Bažant každoročne prichádzalo letné kino do naozaj mnohých slovenských miest. Za dlhodobú spoluprácu a dôveru jej úprimne ďakujeme, aj v mene všetkých miest a nespočetných filmových fanúšikov.

V letnej sezóne 2023 nájdete náš nový Kinematograf v Trnave, Žiline, Močenku, Kraľovanoch... zoznam priebežne dopĺňame a veríme, že sa aj naďalej  budeme stretávať pod letnou filmovou oblohou.

 

Generálny partner:

zlaty_bazant

Digitalizáciu Kinematografu podporil:

http://www.avf.sk/home.aspx