Myši patria do neba

Česko, Francúzsko, Poľsko, Slovensko, 2021, 87 min.

Réžia:
Denisa Grimmová, Jan Bubeníček

Scenár:
Alice Nellis, Richard Malatinský

Kamera:
Radek Loukota

Strih:
Vladimír Barák

Hudba:
Krzysztof Aleksander Janczak

Hrajú:
v slovenskom znení: Zuzana Šebová, Daniel Fischer, Richard Stanke, Marián Labuda, Patrik Vyskočil, Peter Makranský, Dušan Szabo, Martin Mňahončák, Gabriela Dzuríková, Zuzana Vačková, Dušan Kaprálik, Miroslav Trnavský, Michaela Kapráliková, Michaela Šáleková, Ľuboš Kostelný a ďalší

Môže medzi malou myškou a veľkým lišiakom vzniknúť naozajstné priateľstvo? Odpoveď prináša animovaný dobrodružný príbeh o dvoch outsideroch, ktorých rozdielny pohľad na svet prekvapivo spojí. Myška Šupito rada všetkých presviedča o tom, že je najodvážnejšou myškou na celom svete. Jej prianím je byť rovnako statočná ako jej otecko. Snaží sa zopakovať jeho legendárne kúsky, ako napríklad vytrhnúť zopár chlpov z líščieho kožuchu. Za cieľ si vyberie spiaceho mladého lišiaka Bielobruška. Lišiak sa nečakane prebudí a naháňačka končí nešťastne pre oboch – dostanú sa do zvieracieho neba. Pri pokuse vyhnúť sa vstupnému očistnému kúpeľu v nebeských kúpeľoch na seba opäť narazia a vďaka spoločnej nechuti k umývaniu sú nútení pokračovať v ceste spoločne. Putujú po nebeských atrakciách aj po magických zákutiach, zažívajú najrôznejšie dobrodružstvá a nečakané stretnutia a navzájom sa spoznávajú. Na ceste nebom musia spoločne prekonať rôzne prekážky a splniť rôzne úlohy. Vznikne medzi nimi podivuhodné priateľstvo a na konci putovania ich čaká veľké prekvapenie. Film získal Českého leva za najlepší animovaný film i Cenu českej filmovej kritiky.

Denisa Grimmová (*1976) režisérka a výtvarníčka animovaných filmov, ilustrátorka. Po strednej výtvarnej škole so zameraním na hračky a bábky absolvovala štúdium na katedre animácie u prof. Břetislava Pojara a Pavla Koutského na pražskej FAMU. Jej autorské krátke filmy získali množstvo ocenení na domácich aj zahraničných festivaloch. Vo svojej tvorbe strieda animáciu s ilustráciou a voľnú tvorbu, rada pracuje s materiálom a s príbehmi. Realizovala niekoľko výstav obrazov, kresieb, koláží a bábok a ilustrovala viacero kníh. Film Myši patria do neba je jej celovečerný debut. S Janom Bubeníčkom tvoria autorskú dvojicu. Sú partnermi v práci aj v živote a spolu vychovávajú troch synov.

Jan Bubeníček (*1976) – režisér, výtvarník animovaných filmov, animátor. Vyštudoval katedru animácie na pražskej FAMU u prof. Břetislava Pojara a Pavla Koutského. Niekoľko rokov pracoval v digitálnej postprodukcii ako 3D animátor a neskôr ako trikový supervízor. Rád kombinuje klasické animačné postupy s najrôznejšími digitálnymi trikovými technikami a s hranou akciou. Za svoje autorské filmy získal niekoľko ocení doma aj v zahraničí. Podieľal sa na tvorbe celovečerného animovaného filmu Alois Nebel (2011), ktorý získal Európsku filmovú cenu za najlepší animovaný film. Ako scenárista a režisér debutoval celovečerným animovaným poviedkovým filmom Smrteľné historky (2016).

Trailer:
Program
5. 8. 21:00
Bratislava (Tyršák - Tyršovo nábrežie)
Oznamy
7. 8. 2022
Bratislava – pridaná projekcia na Tyršáku
7. 8. 2022
Bardejov – 7.8. – zmena programu
16. 6. 2022
Leto 2022 = 20. sezóna Bažant Kinematografu
17. 6. 2021
Premietame bezpečne

Bažant Kinematograf ukončil 20. sezónu.

Ďakujeme všetkým divákom, kolegom a partnerom za priazeň, dôveru a podporu!
O tom, ako vyzerala 20. sezóna, si môžete prečítať v článku a pre atmosféru si preklikajte fotografie v galérii.

Generálny partner:

zlaty_bazant

Partner BK 2022

https://www.kudyznudy.cz/

Mediálny partner:

https://fm.rtvs.sk/

Partner BK v Bratislave 2022

https://www.tyrsak.sk/

Partner BK v Bratislave 2022

https://bkis.sk/

Digitalizáciu Kinematografu podporil:

http://www.avf.sk/home.aspx