Iva Janžurová: rozhovor k filmu Teroristka

20. 6. 2019 | Novinky

Iva Janžurová: Nechválim sa, že zvládam pušku

Oceňovaná herečka Iva Janžurová má na konte množstvo nezabudnuteľných úloh. Sú medzi nimi aj dramatické postavy, pre divákov je však predovšetkým komička. Svoj komediálny talent presvedčivo predvádza aj v Teroristke. V jej podaní mnohé situácie vzbudzujú úsmev na tvári, no hlavným posolstvom filmu je boj za spravodlivosť a morálka. S režisérom Radkom Bajgarom už spolupracovala na filme Teória tigra (2016), ktorý Bažant Kinematograf uviedol pred dvomi rokmi.

Aká je vaša postava sympatickej bojovníčky Marie?
Moja hrdinka, pani učiteľka v dôchodku, je skalopevne presvedčená, že slušnosť, zdvorilosť a vzájomná ľudská úcta sú jedinou cestou ako vyriešiť každý problém občianskeho spolužitia. Vo chvíli, keď sa táto jej viera rúca, objaví v sebe silu vzoprieť sa bezmocnosti, ktorá vo väčšine z nás vyvoláva pasivitu a stratu životnej spokojnosti, čím prekvapí samu seba, svojich najbližších a dúfam, že aj divákov.

S Radkom Bajgarom ste spolupracovali na tragikomédii Teória tigra. Pre úlohu svojráznej dominantnej svokry ste sa vraj vtedy nechali dlho presviedčať…
Áno, do úlohy svokry Jiřího Bartošku v Teórii tigra ma Radek Bajgar skutočne húževnato prehováral. Tá úloha bola maličká a veľmi sa mi do toho nechcelo. Hovorila som si, že chce moje meno na plagát, aby získal aj mojich priaznivcov, ale tí by boli sklamaní, pretože to bola skutočne malá rola. Vtedy som bola v kaderníctve a hovorila som kaderníčke, ako ma pán Bajgar uháňa a že sa mi do toho nechce. A tá kaderníčka mi povedala: „Pozrite sa, ten pán Bartoška je teraz taký chorý, a keby sa s ním niečo stalo, tak si budete vždy navyčítať, že ste tú úlohu nezobrali.“ Takže som do toho filmu vlastne išla kvôli Jirkovi Bartoškovi.

A ako sa stalo, že ste s Radkom Bajgarom nakrútili celovečerný film v hlavnej úlohe?
Počas nakrúcania Teórie tigra sme sa lepšie spoznali, dovtedy som ho vôbec nepoznala. Potom sa mi ozval s novou ponukou, no počas telefonátu mi vlastne ani nepovedal, o čom film bude. Že budem teroristka, som zistila veľmi skoro, keď si ma prišli odfotiť, ako budem vyzerať so zbraňou v ruke. Scenár sa mi ale už v pôvodnej verzii veľmi páčil. Je to pekná herecká príležitosť na plátne, nečakané vybočenie vo veku ženy, už ponorenej do dní pokojného starnutia.

Aká bola vaša úplne prvá reakcia po prečítaní scenára? Tentoraz išlo o úlohu, ktorú vám písal Radek Bajgar priamo na telo.
Radek Bajgar ma prekvapil. V ten deň, keď pozbieral snáď všetky ceny za Teóriu tigra na filmovom festivale v Novom Měste nad Metují a ja som tam zhodou okolností preberala cenu za úlohy v českých komédiách, mi povedal, že mi píše filmovú úlohu. Už viem byť k takým pekným správam  rezervovaná, ale po čase som vo veľkej obálke skutočne dostala scenár. Napísala som mu vtedy: „No, teda, tentoraz ma nebudete musieť prehovárať. Táto Marie, to je ako sestra Kristy z Kočiara do Viedne.“ Už to samo o sebe bolo fascinujúce, i keď tento výraz je na mňa veľmi exaltovaný. Povedala by som, že pre herečku bola táto rola dosť dobrá ponuka.

Ako prebiehalo nakrúcanie vrátane vášho neľahkého výcviku strieľania a ovládania zbrane?
Prípravy za mňa obstarával veľmi láskavý štáb vrátane kostýmovej výtvarníčky Kataríny Hollej. Režisérovi dala náhľady na 150 možných variácií môjho oblečenia. Pripravovali ma skutočne šetrne a aj inštruktor zbraní mi v strelnici vysvetlil rozdiel medzi pištoľou a revolverom s decentne utajovanou istotou, že hádže hrach na stenu.

Režisér Radek Bajgar sa zmienil, že Teroristka je primárne o bezmocnosti človeka proti svojvôli a arogancii mocných. Kedy ste sa vy vo svojom živote cítili najviac bezmocná?
Rozhodne som bezmocnosť zažívala v normalizačnej dobe, keď som dostala scenár, tešila som sa naň a potom mi povedali, že nemôžem hrať, pretože som nepodpísala… Spomínam si na situáciu, keď už som mala začať točiť film, doma som mala novorodenú Theodorku a kvôli tej úlohe som sa snažila prerušiť kojenie. A potom z nakrúcania zišlo. Z toho všetkého mi bolo naozaj veľmi zle, ale koniec-koncov som si to zavinila sama, nemala som byť taká nedočkavá. A takých prípadov s odmietnutím na poslednú chvíľu bolo veľa. Filmovú profesiu už som mala zvládnutú, ako som najlepšie vedela, a potom prišiel zákaz. Chodila som sa stále na vyššie miesta pýtať, prečo nesmiem filmovať a snažila som sa byť odvážna, ale zbraň som teda so sebou nemala! (smiech)

Marie rieši morálne i technické problémy vraždy a aj vy ste sa vyjadrili, že nabiť brokovnicu je skutočne fuška. Keby ste sa vy osobne rozhodli riešiť problém rovnako ako Marie, mali by ste skôr morálnu dilemu alebo technické ťažkosti?
Pre mňa by rozhodne bolo ťažšie morálne hľadisko, to ale neznamená, že by som sa chcela vychvaľovať, že ovládam pušku! To som sa vždy naučila len na chvíľu, keď sa nakrúcalo. Morálna otázka je aj pre moju postavu Marie zložitá. K rozhodnutiu dospieva pozvoľne, nie je to dielo okamihu. Je to niečo, čo sa v nej postupne hromadí. Marie má vrodenú slušnosť a zdvorilosť, vieru, že sa na všetkom dá dohodnúť v pokoji a s rozumom, a to sa v nej všetko jedno za druhým rúca. Morálna oprávnenosť v nej nakoniec splynie s pocitom bezmocnosti a začnú sa diať veci…

Eva Holubová, ktorá s vami v Teroristke hrá, o vás povedala, že ste čistý a nepomstychtivý človek a že práve preto ste v postave Marie taká autentická. Zmenil tento film váš názor na pomstu a odplatu?
Nie, myslím si, že nie. Občas mám pocit, že niekto má na mňa ťažké srdce a myslí na mňa v zlom. Stávajú sa mi na javisku nepríjemné veci, a to si vždy hovorím, kto to na mňa zasa vysiela nepríjemné vlny! A potom roztvorím ruky a poviem: „A bežte späť na toho, kto vás na mňa poslal!“ (smiech) Je to taká moja hra. Ale po nepriateľovi nepátram a myslím si, že je to veľká námaha. Bola som kedysi u jedného liečiteľa a tam mi prezradili, že veľa ich klientov sú ľudia, ktorí sa snažili využiť svoje sily na útok proti nepriateľom. To sa proti nim nakoniec vždy obrátilo, úplne ich to rozložilo. Možno je to tiež taká rozprávka, ale mám blízko k tomu veriť jej.

Ste neuveriteľne aktívna: hráte, píšete, režírujete a v neposlednom rade ste mama a babička piatich vnúčat a s touto veľkou rodinou žijete v jednom dome. Ktorá z týchto rolí vás momentálne napĺňa najviac?
Tých rolí je dosť, len vy ste ich teraz vymenovali aspoň päť. A vždy, keď som v divadle mala napríklad päť rolí naraz, tak ma najviac bavilo, že sa to strieda. Mať tieto veci pekne pokope a pritom každú inde, je veľmi výhodné.

Ďalšie Novinky
27. 7. 2023 Novinka
Kinematograf v Žiline
11. 6. 2023 Novinka
Kinematograf 2023
22. 9. 2022 Novinka
Dvadsiata sezóna za nami
30. 7. 2022 Novinka
Bažant Kinematograf 2022 aj v Bratislave
29. 6. 2022 Novinka
Bažant Kinematograf cestuje po Slovensku už dvadsať rokov

Kinematograf ďakuje dlhoročnému generálnemu partnerovi

Milí priatelia,
po 20 úžasných filmových sezónach sa skončila spolupráca s naším generálnym partnerom spoločnosťou Heineken Slovensko, a.s.
Dve desaťročia podporovala naše filmové potulky po Slovensku a vďaka značke Zlatý Bažant každoročne prichádzalo letné kino do naozaj mnohých slovenských miest. Za dlhodobú spoluprácu a dôveru jej úprimne ďakujeme, aj v mene všetkých miest a nespočetných filmových fanúšikov.

V letnej sezóne 2023 nájdete náš nový Kinematograf v Trnave, Žiline, Močenku, Kraľovanoch... zoznam priebežne dopĺňame a veríme, že sa aj naďalej  budeme stretávať pod letnou filmovou oblohou.

 

Generálny partner:

zlaty_bazant

Digitalizáciu Kinematografu podporil:

http://www.avf.sk/home.aspx