Meky Žbirka: Minulosť sa snažím vidieť pozitívne

20. 6. 2021 | Novinky

Spevák, skladateľ, bývalý člen kapiel Modus a Limit a prvý slovenský Zlatý slávik, ktorý dokázal prelomiť prvenstvá Karla Gotta. Všetci ho poznáme, spievame si jeho pesničky a bavíme sa na jeho humore, ktorý tak prirodzene plynie z jeho takmer vždy dobrej nálady. Do hudobného sveta i osobného života však teraz Meky Žbirka pustil kameru a my vďaka filmu Meky môžeme byť pritom. Hovorí, že pri jeho sledovaní sa nenudil, hoci svoj život pozná. Režisér Šimon Šafránek dokázal prekvapiť aj jeho samého.

 

S režisérom Šimonom Šafránkom ste sa stretli vďaka jeho celovečernému debutu King Skate, kde použil pár vašich menej známych starších skladieb. Poznali ste ho ako režiséra videoklipov už aj predtým a ako na vás zapôsobila jeho myšlienka nakrútiť film o vás?

– So Šimonom som sa naozaj zoznámil vďaka filmu King Skate a na premiére na festivale v Karlových Varoch sme sa zarozprávali. Producentka Katka Černá z Negativu si zase rozumela s mojou Katkou a tam niekde vznikol nápad na film. Honza Vedral, ktorý napísal knihu Zblízka o mojom živote a tvorbe, sa navyše so Šimonom dobre pozná, takže jeho kniha sa stala predbežným scenárom filmu Meky.

Celovečerný film si vyžaduje veľa materiálu a je zrejmé, že ste počas nakrúcania nejaký čas žili s kamerou po boku, dokonca aj doma na súkromných miestach. Bola pre vás takáto kamera iná ako tá, ktorá vás sníma zväčša v televízii alebo na vystúpeniach len v polohe speváka?

– Máte pravdu, na kameru za chrbtom som nebol zvyknutý a stále som mal tendenciu kontrolovať sa ako profesionál. Šimon mal však skvelú metódu a točil stále, aj keď som si myslel, že kamera je vypnutá. Potom vo filme niektoré moje hlášky „mimo kamery“ použil. Materiálu mal veľa a tiež sa ponoril do archívov a trávil pri nich dlhé hodiny. Použil aj moje osobné domáce videá na 8mm kazetách.

Film v mnohom zachádza aj do sfér vášho osobného života, najmä čo sa týka vášho staršieho brata alebo partnerského života, či vzťahu s dcérou. Vedeli ste sa s režisérom dohodnúť na tom, kde nastavíte hranicu, čo povedať a čo je pre vás už príliš intímne?

– Šimon je empatický človek, ja som mu žiadne hranice nedával a ak sa ma na niečo pýtal, odpovedal som a nijako som ho neobmedzoval v témach. Mal moju dôveru, vedel som, že nepôjde bulvárnym smerom slzavého údolia.

Čím si získal u vás takú plnú dôveru?

– Vedel čo chce a videl som, že jeho koncepcia aj videnie sveta je podobné ako moje. Boli sme skrátka na jednej vlne. Tiež si myslím, že ak chce režisér niečo vyrozprávať, nie je dobré mu do toho vŕtať.

Ako vo filme vnímate rozprávanie Laca Lučeniča alebo aj Janka Lehotského, ktoré miestami nie je príliš prívetivé k vašej spoločnej hudobnej minulosti?

– Myslím, že je na divákovi, aký dojem to v ňom vyvolá. Ak má niekto tieto pocity, je to legitímne. Ja sa snažím minulosť vidieť pozitívne a zároveň sa takzvane nezaseknúť a ísť ďalej aj v tvorbe, aj v spolupráci s inými hudobníkmi. Mohol som do filmu zasiahnuť, ale nechal som na Šimonovi, ako tieto výpovede spracuje.

Okrem autentických rozhovorov je film bohatý na archívne materiály. Objavili ste v nich niečo, čo ste s odstupom rokov vnímali inak a prehodnotili ste názor na niektoré udalosti?

– Šimon objavil veci, na ktoré som zabudol, že sme ich nakrútili a nikdy som ich nevidel. V tej dobe ešte neboli videá, aby sme si mohli nejaký program natočiť a pozrieť si naše vystúpenie. Takže som sa pri sledovaní filmu Meky prekvapoval a nenudil 🙂

Legendárne londýnske štúdio Abbey Road má pre vás špecifický význam, napokon to bolo vidieť aj vo filme pri jeho návšteve. Komu napadlo zájsť aj tam a kto zväčša volil miesta, na ktorých ste nakrúcali?

– Ako som spomínal, kostru filmu sme mali v podobe knihy Honzu Vedrala a tam je, samozrejme, aj kapitola z Abbey Road štúdií, kde som posledných šesť rokov strávil veľa času a natočil dva albumy. Takže keď sme nakrúcali v Londýne, bolo jasné, že okrem štvrte, odkiaľ pochádzala moja mama a kde dnes žije môj syn, budeme točiť aj na tomto, pre rockovú hudbu významnom mieste.

Ako sa vám výsledný film páčil? Predstavuje vás v plnej šírke, ale povedal vám aj niečo nové o vás?

– Určite priniesol nový uhol pohľadu na niektoré veci a obdobia. Šimon má rád obdobie albumov Nemoderný chalan a Chlapec z ulice. Potešil ma, pretože vtedy som prežíval určitý prerod, začal som si sám písať texty a nebolo jednoduché presvedčiť publikum, že ten romantický spevák má občas aj depky. Šimon na toto obdobie osvietil reflektorom. Taktiež vie pracovať vkusne s dojímaním diváka, a to sa mi na ňom páči.

Keď teraz diváci majú možnosť vidieť „v kocke“ vašu hudobnú kariéru, čo z nej je pre vás najdôležitejšie alebo zlomové, čo vás zásadne formovalo? Je také niečo?

– Myslím, že všetky zlomové momenty sú vo filme pomenované, tak ich nebudem prezrádzať. Obdobie posledných dvadsiatich rokov je nahustené, takže Šimon sa nestihol podrobne venovať prelomovému Modrému albumu a na ňom obnovenej spolupráci s Kamilom Peterajom napríklad v piesni Co bolí, to přebolí. Ale to si vynahradíme novým rovnomenným „making of“ filmom, ktorý teraz vzniká s rovnakým autorským a produkčným tímom k dvadsiatemu výročiu vydania Modrého albumu. Premiéru bude mať na jeseň.

Film sa v projekte Bažant Kinematografu premieta pod holým nebom. Aký máte vzťah k takýmto projekciám a aj si pamätáte nejaký film, ktorý ste videli pod hviezdnou oblohou?

– Letné kiná majú svoje čaro, pamätám si obnovenú premiéru Yellow Submarine (Žltá ponorka) v košickom amfíku (film sa premietal aj z Bažant Kinematografu na Magio pláži – pozn. red.). Keď máte šťastie s počasím, je to zážitok.

 

 

Ďalšie Novinky
3. 9. 2021 Novinka
Bažant Kinematograf na 16. MFF Cinematik
11. 8. 2021 Novinka
Bažant Kinematograf v Bratislave premiéruje film Chyby
2. 8. 2021 Novinka
Bažant Kinematograf 2021 aj v Bratislave
24. 6. 2021 Novinka
100 rokov slovenského filmu
20. 6. 2021 Novinka
Ivan Trojan: Mám rád čierny humor a absurdné situácie

Dnešný program

Celý program

Generálny partner:

zlaty_bazant

Partneri:

http://www.sfu.sk/

 

https://www.kudyznudy.cz/

Mediálny partner:

https://fm.rtvs.sk/

Partneri BK v Bratislave 2021

https://www.bkis.sk/

 

https://bratislava.sk/

 

https://www.bkis.sk/kulturne-leto-2021/

Digitalizáciu Kinematografu a projekt "Storočnica" podporil:

http://www.avf.sk/home.aspx