Bažant Kinematograf cestuje po Slovensku už dvadsať rokov

29. 6. 2022 | Novinky

Najväčší putovný letný filmový festival Bažant Kinematograf už po neuveriteľný dvadsiaty raz prinesie do slovenských miest výnimočné filmové zážitky pod hviezdnou oblohou. V roku 2022 sa filmový retroautobus s kolekciou štyroch slovenských a českých filmov zastaví v 16 mestách a filmové večery ponúkne Bažant Kinematograf opäť aj na dunajskom nábreží v Bratislave. Filmová púť Bažant Kinematografu 2022 sa začína 1. júla, potrvá do 3. septembra a svoju trasu už tradične doplní aj o festivalové premietania na MFF Cinematik Piešťany (13. – 18. septembra).


Bažant Kinematograf za dvadsať rokov premietol vyše 100 celovečerných a takmer 60 krátkych filmov slovenských a českých tvorcov pre viac ako 800 000 divákov v 60 rôznych mestách. „V pandemických rokoch 2020 a 2021 bol zároveň jedným z mála kultúrnych podujatí, ktoré sa aj napriek špecifickej pandemickej situácii uskutočnili. V tohtoročnej letnej sezóne k divákom poputuje len jeden z dvoch tradičných filmových retroautobusov Škoda RTO, ktorý, žiaľ, nestihne absolvovať všetky tradičné letné zastávky. Pevne však veríme, že verní diváci Bažant Kinematografu si na trase svoj filmový večer nájdu, či už vo svojom, alebo neďalekom meste,“ hovorí koordinátorka projektu Ľubica Orechovská, ktorá je pri jeho organizácii od úplného začiatku.

Dvadsiatu sezónu otvorí na každej zastávke film s príznačným názvom Mimoriadna udalosť režiséra Jiřího Havelku, voľne inšpirovaný skutočným príbehom „splašeného vlaku“, ktorý pre pár rokmi v Česku ušiel strojvodcovi aj s cestujúcimi. Podobne ako v režisérovej úspešnej prvotine Vlastníci (v programe Bažant Kinematografu 2020) sa skupina neznámych a rôznorodých ľudí musí popasovať so skutočne mimoriadnou situáciou. S rôznymi životnými situáciami sú konfrontovaní aj hrdinovia debutu Patrika Hartla Prvok, Šampón, Tečka a Karel, veční mladíci, ktorí na pomaturitnom stretnutí po dvadsiatich rokoch vyhlásia vojnu kríze stredného veku. Film je adaptáciou Hartlovho rovnomenného knižného debutu a bestsellera, do ktorej autor však zapracoval aj niekoľko zmien a prekvapení. Netradične prebieha aj silvestrovský večer vo filme Známi neznámi, v slovensko-českom remaku úspešnej talianskej snímky Úplní cudzinci (r. Paolo Genovese) v réžii Zuzany Mariankovej. Zápletka je zdanlivo neškodná: priatelia sa dohodnú, že vyložia na stôl mobilné telefóny a všetky prichádzajúce hovory či správy budú prijímať spoločne. Rozlúčka so starým rokom vďaka tomu naberie skutočne divoké obrátky. V pokračovaní diváckeho hitu režiséra Jakuba Kronera Šťastný nový rok, tentoraz s podtitulom Dobro došli, sa po svojom novoročnom dobrodružstve zase štyri kamarátky ocitnú v lete v Chorvátsku a robia všetko pre to, aby sa aj tá štvrtá z nich úspešne vydala. Ich rodiny totiž opäť vnášajú do zdanlivo jednoduchej prípravy svadby dobrodružstvo, napätie, zábavu a niekedy aj drámu.

Ľubica Orechovská k aktuálnej sezóne dodáva: „Aj pandemické okolnosti sa pričinili o to, že náš tohtoročný program tvoria silné divácke filmy, ktoré na svoju kinopremiéru čakali aj dva roky, kým sa kiná rozbehnú v plnej kondícii. Všetky štyri mali v distribúcii na Slovensku aj v Česku veľký ohlas a veríme, že si ich užijú aj návštevníci Bažant Kinematografu v repríze pod holým nebom. Ďakujeme všetkým fanúšikom, partnerským mestám a podporovateľom, predovšetkým tomu generálnemu, spoločnosti Heineken Slovensko, a.s., bez ktorého nepretržitej a neuveriteľnej dvadsaťročnej podpory by bolo kultúrne leto v mnohých slovenských mestách o veľký kus chudobnejšie.“

Zastávky legendárneho filmového autobusu Škoda RTO počas 20. letnej sezóny Bažant Kinematograf 2022 (v abecednom poradí): Banská Bystrica, Bardejov, Handlová, Kežmarok, Malacky, Martin, Nitra, Piešťany, Prešov, Púchov, Rimavská Sobota, Ružomberok, Spišská Nová Ves, Trenčín, Trnava, Žilina.
Špeciálnou zastávkou bude tradične aj MFF Cinematik (13. – 18. 9.) s ponukou festivalových titulov a bratislavský Bažant Kinematograf bude premietať aj na Tyršáku – Tyršovom nábreží v termíne 1. – 7. 8. 2022. Program bratislavskej zastávky bude zverejnený neskôr.

Generálnym partnerom projektu Bažant Kinematograf je Zlatý Bažant, partnerom 20. ročníka podujatia je Czech Tourism, tradičným mediálnym partnerom je Rádio FM. Digitalizáciu Kinematografu podporil Audiovizuálny fond.

Organizátor Bažant Kinematograf: KINEMATOGRAF, s.r.o.

Prílohy
BK 2022 trasa (pdf)
BK 2022 leták (pdf)
BK 2022 informácie k filmom (docx)
BK 2022 foto k filmom (zip)
Ďalšie Novinky
27. 7. 2023 Novinka
Kinematograf v Žiline
11. 6. 2023 Novinka
Kinematograf 2023
22. 9. 2022 Novinka
Dvadsiata sezóna za nami
30. 7. 2022 Novinka
Bažant Kinematograf 2022 aj v Bratislave
16. 6. 2022 Novinka
Leto 2022 = 20. sezóna Bažant Kinematografu

Kinematograf ďakuje dlhoročnému generálnemu partnerovi

Milí priatelia,
po 20 úžasných filmových sezónach sa skončila spolupráca s naším generálnym partnerom spoločnosťou Heineken Slovensko, a.s.
Dve desaťročia podporovala naše filmové potulky po Slovensku a vďaka značke Zlatý Bažant každoročne prichádzalo letné kino do naozaj mnohých slovenských miest. Za dlhodobú spoluprácu a dôveru jej úprimne ďakujeme, aj v mene všetkých miest a nespočetných filmových fanúšikov.

V letnej sezóne 2023 nájdete náš nový Kinematograf v Trnave, Žiline, Močenku, Kraľovanoch... zoznam priebežne dopĺňame a veríme, že sa aj naďalej  budeme stretávať pod letnou filmovou oblohou.

 

Generálny partner:

zlaty_bazant

Digitalizáciu Kinematografu podporil:

http://www.avf.sk/home.aspx