Osemnásta sezóna Bažant Kinematografu sa uskutoční!

17. 6. 2020 | Tlačové správy

Tlačová správa, 17. jún 2020

Bažant Kinematograf 1. júla 2020 vyráža na tradičnú cestu po Slovensku. Osemnásta sezóna však bude pre aktuálnu situáciu trochu iná ako tie predošlé: na cestu vyrazí len jeden kultový retroautobus s letným výberom štyroch českých a slovenských filmov a navštívi sedemnásť miest. Svoju netradičnú trasu zavŕši na festivale MFF Cinematik v Piešťanoch 15. septembra.

Putovný letný filmový festival Bažant Kinematograf prichádza do slovenských miest aj toto leto. Rok 2020 priniesol do našich životov veľa zmien, ktoré neobišli ani projekt Bažant Kinematograf. Jeho 18. ročník sa uskutoční v mierne upravenej, skromnejšej verzii. Sme však veľmi radi, že obľúbený zelený filmový retroautobus ŠKODA RTO môže predsa len od 1. júla do 15. septembra navštíviť 17 slovenských miest s kolekciou štyroch vynikajúcich slovenských a českých filmov. Náš verný generálny partner Zlatý Bažant totiž pri kultúre a pri nás stojí nielen v dobrých časoch, ale aj v tých ťažších.

Pod letnou oblohou si diváci tento rok môžu pozrieť filmy Loli paradička (r. Richard Staviarsky, Víťo Staviarsky), Posledná aristokratka (r. Jiří Vejdělek), Vlastníci (r. Jiří Havelka) a Cez prsty (r. Petr Kolečko), ktorým sa 18. sezóna otvorí 1. júla v Trnave.

Petr  Kolečko je známym scenáristom a Bažant Kinematograf už Slovensko precestoval napríklad s jeho filmom Okresný prebor – Posledný zápas Pepika Hnátka (r. Jan Prušinovský). Filmom Cez prsty debutuje ako režisér a divákov zavedie do sveta plážového volejbalu. Debutujúcim filmovým režisérom je aj skúsený divadelný režisér, dramatik, herec a moderátor Jiří Havelka, ktorý svojím komorným filmom Vlastníci odkrýva zďaleka už nie takú komornú atmosféru domových schôdzí. Filmový zážitok je to veselý, tvrdú realitu však väčšina divákov iste pozná na vlastnej koži. Z činžového domu rovno do zámku divákov prenesie najnovšia česko-slovenská komédia Jiřího Vejdělka Posledná aristokratka. So správou zámku Kostka to potomkovia aristokratov nemajú o nič ľahšie než „vlastníci“. Štvoricu letného výberu uzatvára romantická tragikomédia z východného Slovenska Loli paradička, veselo-smutný jarmočný príbeh z dielne tvorivej rodinnej dielne otca a súrodencov Staviarskych.

Máme veľké šťastie, že náš projekt letných projekcií českých a slovenských filmov pod holým nebom má už od svojho vzniku silného a zodpovedného partnera, ktorý za ním stojí v dobrých aj horších časoch. Tento rok to len potvrdil,“ hovorí koordinátorka projektu Bažant Kinematograf Ľubica Orechovská. „V situácii, keď sa partneri, nielen súkromní, ale aj samosprávy, od kultúry odvracajú, odvolávajúc sa na krízu spôsobenú zastavením štandardného fungovania ekonomiky, spoločnosť Heineken Slovensko urobila všetko preto, aby svoje projekty podržala. Tento rok totiž ukázal aj ďalšiu smutnú vec, že mestá a obce na Slovensku majú na kultúrne podujatia v rozpočtoch žalostne málo prostriedkov, ba dokonca i veľkú nulu, a za naše projekcie sú vďační. Tešíme sa, že sa môžeme i tento rok vrátiť medzi svojich  divákov. Usilovali sme sa pokryť väčšinu regiónov Slovenska, navštíviť predovšetkým okresné a spádové mestá a pripraviť trasu, ktorú náš premietací retroautobus bezpečne zvládne. Veríme, že obyvatelia miest, ktoré sa tento rok na našu trasu nezmestili, nám to odpustia a prípadne za Bažant Kinematografom vo svojom regióne vycestujú.

Zastávky letnej sezóny Bažant Kinematograf 2020 (mestá v abecednom poradí):
Banská Bystrica, Hlohovec, Kežmarok, Košice, Liptovský Mikuláš, Martin, Nitra, Nové Zámky, Piešťany, Prešov, Púchov, Rimavská Sobota, Ružomberok, Spišská Nová Ves, Trenčín, Trnava, Žilina.
Bažant Kinematograf bude aj tento rok premietať výber filmov na MFF Cinematik Piešťany (10. – 15. 9. 2020).

Generálnym partnerom projektu Bažant Kinematograf je Zlatý Bažant. Digitalizáciu Kinematografu podporil Audiovizuálny fond.

Organizátor: KINEMATOGRAF, s.r.o. / kontakt

 

Prílohy
BK 2020 TRASY A PROGRAM (pdf)
BK 2020 filmy a tvorcovia (doc)
BK 2019 Banska Bystrica (jpg)
BK 2019 Košice (jpg)
Ďalšie Tlačové správy
29. 6. 2022 Tlačová
správa
Bažant Kinematograf cestuje po Slovensku už dvadsať rokov
11. 8. 2021 Tlačová
správa
Bažant Kinematograf v Bratislave premiéruje film Chyby
30. 6. 2021 Tlačová
správa
TS 1: Bažant Kinematograf späť na cestách
1. 10. 2020 Tlačová
správa
Osemnásta sezóna úspešne za nami
3. 9. 2020 Tlačová
správa
Bažant Kinematograf 2020 aj v Bratislave

Kinematograf ďakuje dlhoročnému generálnemu partnerovi

Milí priatelia,
po 20 úžasných filmových sezónach sa skončila spolupráca s naším generálnym partnerom spoločnosťou Heineken Slovensko, a.s.
Dve desaťročia podporovala naše filmové potulky po Slovensku a vďaka značke Zlatý Bažant každoročne prichádzalo letné kino do naozaj mnohých slovenských miest. Za dlhodobú spoluprácu a dôveru jej úprimne ďakujeme, aj v mene všetkých miest a nespočetných filmových fanúšikov.

V letnej sezóne 2023 nájdete náš nový Kinematograf v Trnave, Žiline, Močenku, Kraľovanoch... zoznam priebežne dopĺňame a veríme, že sa aj naďalej  budeme stretávať pod letnou filmovou oblohou.

 

Generálny partner:

zlaty_bazant

Digitalizáciu Kinematografu podporil:

http://www.avf.sk/home.aspx